A torrevieja-i Álom, amivel szemben jött a valóság
A Torrevieja-i Álom.
János (nevezzük így, hogy inkognitóban maradjon) mindig is vonzotta a tengerparti városok pezsgése és a mediterrán életstílus. Amikor a + lakása ára Budapesten elkezdett nőni, úgy döntött, ideje befektetni valami stabilba. Torrevieja, Spanyolország déli partján fekvő festői városka, azonnal felkeltette az érdeklődését. Kiutazott látogatott el oda nyaralni, és elhatározta, hogy most nem csak turistaként, hanem ingatlantulajdonosként is részt vesz a hely életében.
Miután alaposan tanulmányozta a hirdetéseket János végül egy magyar helyi ingatlanos ajánlatára egyhangulatos lakást talált a tengerpart közelében Torrevieja-ban. A naplementék, a kavicsos strand és a pezsgő éttermek mind-mind megerősítették döntését. Célja az volt, hogy a lakást rövid távú bérbeadásra adja ki, így folyamatos bevételre tegyen szert, miközben élvezheti a spanyol élet nyújtotta előnyöket ha kilátogat.
A vásárlás után János nekilátott a lakás felkészítésének. Átalakitott hogy a tér modern és vonzó legyen a turisták számára. Otthonossá varázsolta a helyiségeket, és minden részletre odafigyelt, hogy a vendégek kellemesen érezzék magukat. Remélte, hogy így gyorsan megtalálják a lakást bérlőket, és a befektetése gyorsan megtérül.
Azonban a dolgok nem egészen úgy alakultak, ahogy János
elképzelte. Ahogy elkezdte intézni a bérbeadáshoz szükséges engedélyeket,
szembesült a helyi szabályozások és bürokrácia meglehetősen bonyolultságával.
Torrevieja önkormányzata 2024 nyarán szigorúan
szabályozta a rövid távú bérléseket, és számos dokumentumot, szigorított engedélyt
követelt a tulajdonosoktól.
(Erről ugye nem tájékoztatta előre senki)
János minden segítséget megpróbált igénybe venni. Találkozott helyi ügyvédekkel, ingatlankezelőkkel és olyanoktól kért tanácsot, akik már sikeresen működtették hasonló vállalkozásaikat. Mindenki ugyanazt mondta: a folyamat rendkívül időigényes és költséges, és a siker esélye is nem garantált.
Néhány hónap elteltével megkapta János a hivatalos választ, hogy az önkormányzat sajnálattal közli, hogy nem adja meg a szükséges engedélyt a lakás rövid távú bérbeadására. Tartós bérlet mehet.
A hír összetörte. János sok energiát és pénzt fektetett a projektbe, és az engedély megtagadása nem csak pénzügyi veszteséget jelentett számára, hanem az általa épített álmot is eltörölte. Csalódottsággal telve, mérgesen tért vissza Budapestre, azon gondolkodva, hogyan folytathatja a terveit.
A tapasztalatból sokat tanult: a nemzetközi befektetések során elengedhetetlen a helyi szabályozások alapos ismerete és a rugalmasság a tervek módosításában.
Végül János hosszú távú bérlésre adta ki ingatlanát, ami ugyan pénzt hoz, de messze nem annyit mint a szezonális turista kiadás (Booking.com, ArBnb), melynél szezonban napi 100 EUR közti bérleti díjjal kalkulált.
János története azt mutatja, hogy az ingatlan befektetés út
tele van kihívásokkal és meglepetésekkel, melyik nagy részére előre is fel
lehet készülni megfelelő szakmai támogatással, szakértő konzulens igénybevételével.