Nem mind fényes, ami hazai.
Sajnos, a magyar ingatlanosokról Spanyolországban is vannak negatív tapasztalatok és panaszok. Az alábbiakban összefoglalom a leggyakoribb problémákat és a lehetséges megoldásokat:
1. Csaló ingatlanügynökök: Egyes magyar ingatlanügynökök Spanyolországban hamis ígéretekkel és túlzó állításokkal próbálják meggyőzni az ügyfeleket arról, hogy fektessenek be ingatlanba. Azt ígérik, hogy az ingatlan értéke gyorsan emelkedni fog, vagy hogy garantált a bérbeadás (jó nagy hozammal)
2. Túlárazás: Egyes ingatlanügynökök túlárazzák az
ingatlanokat, hogy több pénzt keressenek. Ez azt jelenti, hogy az ügyfél többet
fizet az ingatlanért, mint amennyit valójában ér.
(tipikus trükk, ha tudják, hogy kb mennyi pénze van rá az ügyfélnek, elsőnek
megmutatnak egy szépet, de ami biztosan nem fér a büdzséjébe, majd egy olcsó de
lepukkantat, végül azt amit el akar adni. Igy itt 5-10-15 ezer EUR túlárazás
már kevésbé feltűnő)
3. Hiányos információ: Az ingatlanügynökök nem mindig
szolgáltatnak teljes és pontos információt az ingatlanról, például a valós
értékéről, a bérbeadási lehetőségekről vagy a karbantartási költségekről, a
környezetről a közösségről, netán az ingatlan negatív ismérveiről
Ne hagyja sürgetni magát! Hogy „már jön is a következő érdeklődő”, „Holnapra ez
már nem lesz meg”, stb. Ha már nem lesz meg, semmi pánik, lesz másik! A
kapkodás sok későbbi baj eredője!
4. Szerződési problémák: Egyes ingatlanügynökök olyan szerződéseket kötnek az ügyfelekkel, amelyek nem világosak vagy nem szabályosak. Ez vezethet jogi problémákhoz és anyagi veszteségekhez. A közjegyző ha nem lát súlyos jogi hibát a szerződésben, jóváhagyja. Ő a jog embere és nem a te érdekképviselőd.
5. Az ingatlanos a pénzt (jutalék) jellemzően az eladótól
kapja, így értelemszerűen őt képviseli.
Téged ilyenkor ki képvisel? Ez lehet egy
külső szakértő vagy ügyvéd – ha nem az ingatlanos hozta.
Vagy senki, magadat képviseled.
Ha Spanyolországban ingatlant szeretnél vásárolni vagy bérbe venni, és magyar ingatlanossal dolgozol, akkor az alábbi a javaslat:
1. Végezz alapos kutatást: Végezz alapos kutatást az ingatlanpiacról és az ingatlanügynökökről, mielőtt döntést hoznál. Csak bejegyzett céggel vagy egyéni vállalkozóval köss szerződést. Feltétlenül írásban. Kérd el a nyilvántartási és adószámát.
2. Kérj ajánlásokat: Kérj ajánlásokat ismerősöktől vagy más megbízható forrásoktól, akik már dolgoztak az ingatlanügynökkel. Ha valaki már 10-20 éve a piacon van, kell hogy tudjon adni referenciákat. Ha meg valaki tegnap kezdte, ott jobb ha nem te leszel az első kuncsaft, bár ugye valakimnek mindig kell ilyennek lenni. Ez nagyon fontos. Az FB posztok alatti kommentek és like-ok lehetnek félrevezetőek is. (Pl like-ok Bangladesh-ből, stb.)
3. Ellenőrizd az ingatlanügynököt: Ellenőrizd az ingatlanügynököt a spanyol ingatlanügynöki kamara ( Colegio de Agentes de la Propiedad Inmobiliaria) nyilvántartásában.
4. Olvass szerződéseket alaposan: Olvass szerződéseket alaposan, mielőtt aláírnád őket, és kérj segítséget jogi vagy területi szakértőtől, ha szükséges.
5. Fizess csak biztonságos módon: Fizess csak biztonságos módon, például banki átutalással, és ne adj ki készpénzt az ingatlanügynöknek. (Eleve senkinek) S minden csak számla ellenében.
6. Ne legyen az ingatlanügynök egyben a tolmácsod is (ha nem tudsz spanyolul) mert az összeférhetetlen sokszor.
7. Természetesen mindezek előfordulnak spanyol, angol, bármilyen nemzetiségű ingatlanosokkal is, csak azért emeltük ki ezt most, mert ugye a magyarok – érthető módon – velük könnyebben lépnek nyelvi kapcsolatban és sokan bíznak a „mi magyarok tartsunk össze – amúgy nemes szlogenben. 10-15 éve még kevés magyar ingatlanos volt a piacon, most már ezrével. Akad köztük sok becsületes vérprofi és olyan is, aki 1 hete még takarító volt vagy kőműves segéd. (melyek becsületes szakmák, de ugye a dokit se ezt művelje még tegnap)
Ha problémád van egy magyar ingatlanossal Spanyolországban, akkor az alábbiakat teheted:
1. Lépjen kapcsolatba a spanyol hatóságokkal: Lépjen kapcsolatba a spanyol hatóságokkal, például a rendőrséggel vagy a fogyasztóvédelmi hivatallal.
2. Kérjen segítséget a magyar nagykövetségtől: Kérjen segítséget a magyar nagykövetségtől vagy a magyar konzulátustól Spanyolországban. Ha az illető magyar, akkor a magyar jog hatálya alatt is álltok.
3. Forduljon jogi szakértőhöz: Forduljon jogi vagy erre
specializálódott szakértőhöz, aki segíthet a probléma megoldásában.
De a legjobb, már eleve ezzel kezdeni!